Elite není mrtvý kůň. My nejedeme na mrtvém koni.

Rozhovor s Martinem Veselíkem, současným majitelem známé pletařské značky Elite.

Co jste chtěl dělat jako malý kluk a kdy jste se rozhodl, že pro Vás bude zásadní věnovat se textilnímu průmyslu?

Představu o budoucím povolání jsem neměl do 15 let žádnou…
Jako malý i větší kluk jsem se zajímal o spoustu věcí: hodně jsem četl, vše, co bylo dostupné, knížky dobrodružné, o přírodě, o technice, modelařil jsem (letadla), sportoval jsem, na žákovské úrovni za školu i město v basketu a hokeji, hrál jsem na akordeon v hudebce, sám i v souboru, na baskytaru v kapele s kamarády (okresní zábavy a festivaly).
Dnes jsem vzděláním a praxí technik (strojařina a elektro), mám i vzdělaní ekonomické a obchodní a jsem vyučený (a stále se učící) hobby včelař.
Od roku 1990 jsem pomáhal manželce Vlastě s jejím podnikáním, začala v tomto roce na mateřské s výrobou vlněné obuvi a doplňků. Máme z té doby spoustu úsměvných zážitků (ty si pamatujete, na ostatní zapomenete), spojených s nákupem strojů a materiálů, i z prodeje, komunikace s úřady, atd.…
Věřili jsme si, že děláme pěkné a kvalitní věci, a proto jsme sebrali odvahu, jeli do Zlína (do – pro nás – Mekky obuvi zaslíbené) a nabídli naše produkty firmě Baťa, jejíž příběh jsme obdivovali. A poté je čtyři roky úspěšně prodávali v jejich obchodní síti v ČR. Dodávali jsme naše výrobky kromě nezávislých prodejen i do řetězců (Penny Market, Plus Discount, Interspar, Kaufland… aj.) a prodávali si je především sami přes vlastní e-shop. Od roku 2003 podnikám společně s manželkou v rodinné firmě VITAPUR, která se věnuje dvěma směrům: značka VITAPUR ve zdravotnictví prevenci proleženin-dekubitů u dlouhodobě nepohyblivých pacientů a WOOLIFE výrobě vlněného oblečení a doplňků.

Máte firmu v Litomyšli, kdy a proč jste se rozhodl koupit Schindlerovu pletárnu na druhé straně republiky?

Abychom měli vlastní výrobu vlněného pleteného oblečení a doplňků prvotřídní kvality. Hledali jsme, ale nikde jinde jsme podobnou úroveň kvality, řemesla a zkušeností nenašli. To rozhodlo.

Co Vás na začátku provozu překvapilo? Jak pozitivně, tak negativně.

Nepředpokládali jsme až tak velkou kumulaci problémů, nepřetržitě za sebou jdoucích ihned po převzetí pletárny: okamžité ukončení dlouholeté, ale nevýhodné smlouvy dominantního odběratele, potom covid – ceny energií a jejich dopady – válka na Ukrajině a její dopady – inflace a velký pokles maloobchodního trhu aktuálně. Kličkovali jsme jako zajíci, abychom ty situace ustáli. A zároveň jsme řešili Elitku.
Co překvapilo pozitivně? Zde je na místě poděkovat a vyjádřit respekt našim spolupracovníkům, většina zvládla tato obtížná období se ctí, nebylo to pro ně vůbec jednoduché, společně jsme potíže překonávali a překonáváme.

Jaké máte plány do budoucna?

Nabízet nadále našim zákazníkům prvotřídní zboží, z výjimečného přírodního a funkčního materiálu, dokonale řemeslně zpracované, které jim udělá radost a bude dlouhodobě sloužit. Nabídku trvale rozšiřovat. Stále máme hodně nápadů a inovací a těšíme se na ně, jsme v tomto až netrpěliví, že by vše mohlo jít rychleji… Chceme zlepšit pracovní prostředí a sociální zázemí v pletárně, při zachování historických a architektonických kvalit. Chceme auditovat celý energetický mix a vyřešit jej s delší perspektivou do budoucna. Plánujeme postupnou, etapovou opravu pletárny ve spolupráci s panem architektem Petrem Všetečkou, vybudování zákaznického centra a živého muzea pletařského řemesla.
Chceme pořádat již druhý ročník pletařského symposia a nabízet spolupráci mladým lidem, studentům středních a vysokých škol. Chceme pokračovat v otevírání pletárny veřejnosti v rámci oblíbených komentovaných prohlídek, se kterými jsme začali v tomto roce, i během již pravidelných koncertů v industriálním prostředí ve spolupráci s městem Krásná Lípa. Cílem je ukázat laické i odborné veřejnosti krásu pletařského řemesla, jeho současnou i budoucí atraktivitu a perspektivu. Také motivovat mladé lidi, aby se přišli podívat, zkusili to u nás, a ti, kteří se v řemesle najdou, aby převzali štafetu a pokračovali ve zdejší tradici špičkového pletení. Hledáme mladé a talentované designéry, konstruktéry oděvů, pletaře pro ploché i okrouhlé pletací stroje, mechaniky atd.

Většina bývalých Eliťáků je přesvědčená, že uzavřením provozu ve Varnsdorfu značka Elite definitivně zanikla, přitom tomu tak není. Částečně k tomu přispěla akce Rozloučení s Elitkou, která se uskutečnila minulý rok v areálu továrny, a také neviditelnost značky Elite ve Vašem marketingu. Můžete, prosím, popsat, jakou roli hraje značka Elite v Schindlerově pletárně?

Od samého počátku firmy Elite, n. p., byla pletárna v Krásné Lípě, jako závod č. 02 Elite, nedílnou součástí podniku, pletly se zde nejen punčochy, ale i svrchní ošacení.
Značka ELITE hraje v Schindlerově pletárně roli zcela zásadní. Vhodně jsme s ní doplnili naši nabídku punčochového zboží o prémiové zboží prémiové značky. Jsme nyní něco málo přes sedm měsíců od začátku stěhování a přesunu kompletní výroby a jejího opětovného nastartování za reálného obchodního provozu v mimořádně ekonomicky složité době. Bylo nutné okamžitě doplňovat chybějící druhy, uvědomte si, že Elitka již více než půl roku předtím nevyráběla, prodávali už pouze ze zásob a ty rychle docházely. Byli jsme vystaveni riziku smluvních sankcí za nedodané zboží. Zásadní bylo udržet a neztratit zákazníky, zároveň ale nezbytně nutné rychle aktualizovat cenové kalkulace. Vydat nový katalog. Převést obchodní a účetní administrativu i e-shop na náš informační a ekonomický systém. Celý tento transfer je na samostatný článek. Pro představu o rozsahu a náročnosti takovéto operace.

Kolik zaměstnanců Elite z Varnsdorfu přešlo do Krásné Lípy a v jakých pracují pozicích?

Přešla naprostá většina zaměstnanců, kteří nyní pracují na stejných pozicích jako ve Varnsdorfu, včetně obchodních zástupců, kteří se starají každý den o nabídku a dostupnost zboží ELITE po celé České republice.

Co je pro ně hlavní změna ve srovnání s prostorem ve Varnsdorfu?

Lépe Vám odpoví oni sami. Podle mne to nebylo úplně jednoduché se rozhodnout změnit prostředí a přejít do jiné firmy, do neznámého prostředí. Jsme za to rádi, že se tak rozhodli, vážíme si toho.

Jak velkou roli při rozjetí výroby v Krásné Lípě sehráli tito zaměstnanci?

Naprosto zásadní, klíčovou. Bez jejich vůle a chuti ve svém řemesle pokračovat by to vůbec nebylo možné. Ale ani bez našich kolegyň a kolegů z pletárny v Krásné Lípě by to nebylo možné. Nemohu tady všechny jmenovat, ale snad k tomu bude v čase příležitost. Zajistili společně poměrně hladký přesun strojů, technologií, materiálů, prostě celého „ekosystému“ z Elitky z Varnsdorfu do Elitky 02 – Schindlerovy pletárny v Krásné Lípě. Obchodní zástupci Elitky dennodenně navštěvují zákazníky, aby zajistili distribuci a prodej oblíbených a kvalitních punčoch po celé zemi. I vedení Elitky záleželo na tom, aby značka mohla pokračovat, a přesto, že jednání byla velmi dlouhá, obtížná, složitá a komplikovaná, byla korektní.

Jste v kontaktu ještě s některými bývalými zaměstnanci Elitky, když třeba potřebujete s něčím pomoct či poradit?

Ano, máme to štěstí, že někteří bývalí pracovníci z různých pozic jsou stále ochotni nám na požádání pomoci. Ať už formou konzultací, radou, názorem, doporučením nebo přímo konkrétní prací. Využíváme to docela často. Důležitý a pro nás zcela klíčový je dohled nad kvalitou výroby. Aby po změně prostředí kvalitu posuzovali a hodnotili stejní lidé jako v předchozích letech ve Varnsdorfu. Spolupráce s bývalými zaměstnanci naší pletárny i z Elitky si vážíme, moc, jejich zkušenosti jsou nenahraditelné.

Máte nějaké zaměstnance, kteří se chystají do důchodu (nebo v něm již jsou), ale nemáte za ně náhradu? Jak to budete řešit?

Poděkujeme jim za spolupráci, předáme květinu a drobný dárek a slušně se rozloučíme. Popřejeme jim vše dobré, hezký a klidný důchod.
Ale hned vzápětí je požádáme o rezervaci několika dnů/hodin z jejich důchodového týdne pro naši pletárnu, kde by mohli svoji bystrou hlavu a šikovné ruce dále lehce zaměstnávat jako příležitostní brigádníci.
Taky se to snažíme navléknout jako určitou formu zdravotní prevence: udržování mozku i těla v přiměřené aktivitě… No, máme radost, že někteří i souhlasí.
Zastáváme názor, že každý mistr svého oboru by si měl vychovat svého následovníka, pokračovatele, kterému svůj um, svoje dovedností a „fígle“ předá, tak je to i na nich, aby se o to snažili.
Potřebujeme ty pokračovatele: mladé šikovné a pracovité mladé lidi se zájmem o zajímavé řemeslo. Jak je získat? Více najdete v odpovědi v oddíle „plány do budoucna“…

Co všechno jste z Varnsdorfu přestěhovali?

Pletací stroje, fixovací stroje, balicí stroje, materiály, polotovary, rozpracovanou výrobu, pomocné technologie, měřicí přístroje, přípravky, archiv vzorků, ale i nehmotné věci: know-how, znalosti a dovednosti, jak dělat kvalitní a pro zákazníky atraktivní zboží.

Pokud máte i nějaké archivní materiály nebo vzorky, jaké s nimi máte plány do budoucna?

Zajímavé designy chceme využít pro naši současnou výrobu a archiv nebo jeho části prezentovat v již zmíněném zákaznickém centru a muzeu pletařského řemesla. Plánujeme na příští rok, kdy má krásné výročí nejen Elitka – 100 let, ale kdy i Schindlerova pletárna slaví 170 let, pletařské symposium a ve spolupráci s městem Krásná Lípa exteriérovou výstavu o historii pletařství a pletárny na náměstí v Krásné Lípě.

Schindlerova pletárna je ve významné funkcionalistické budově, která ale na okolí působí, že je skoro v havarijním stavu. Prosím, můžete popsat, jaký je aktuální stav budovy a jaké s ní máte plány do budoucna?

Budova je v poměrně dobrém stavebně technickém stavu, přestože zvenku to tak nemusí vypadat. Konzultovali jsme řešení s klíčovými odborníky na podobné stavby a jejich konverze, například pan prof. Vorlík z ČVUT Praha nám doporučil vhodné architektonické kanceláře. Vybrali jsme si pana architekta Petra Všetečku, za kterým je skvělá práce ve Zlíně (pletárna je konstrukčně podobná budovám, které stavěla firma Baťa), ale nejen tam, naposledy skvělé Automatické mlýny v Pardubicích, a prvním krokem naší spolupráce je „ideová studie“, základní náčrt, jak dále ohledně budovy postupovat.

Co byste rád vzkázal bývalým Eliťačkám a Eliťákům?

ELITE je hrdá značka s obrovskou tradicí a renomé.
Není nám jedno, jak si dneska stojí. Ztratila hodně ze svého lesku, ale nikoli z kvality svých produktů. Jsou stále oblíbené a skvěle slouží. Ta velká sláva a obrovská výroba se patrně už nevrátí, ale značka Elite a její punčochy se určitě vrátí na výsadní místo, mezi prémiové značky s prémiovým sortimentem, tam, kam vždy patřila a kam stále patří. Pracujeme na tom, držte nám prosím palce.

Děkuji.

Martin Veselík
jednatel, Schindlerova pletárna
V Krásné Lípě 30. 11. 2023

Facebook