Vyrůstal jsem naproti Elitce
Rozhovor se Stanislav Šustou, současným majitelem bývalého areálu Elite ve Varnsdorfu
Jaký je Váš vztah k Varnsdorfu? Vyrůstal jste tady?
Ve Varnsdorfu jsem se narodil, vyrůstal i chodil do školy. Asi v 25 letech jsem na chvíli odešel do Prahy, ale pak jsem se sem rád vrátil. Vážím si města i zdejší přírody, nechce se mi utíkat jinam.
Jak moc se podle Vás město proměnilo od doby, kdy firma Elite ještě dobře prosperovala?
To si bohužel nepamatuju. Vyrůstal jsem v době, kdy už fabriky textilního průmyslu ve Varnsdorfu byly poloprázdné, pomalu upadávaly a chátraly. Když jsem šel okolo Elitky, areál vypadal opuštěně, a ani jsem nevěřil, že by tam něco vyráběli. Podle silnic a vil, které tu stojí, to muselo být dříve hodně bohaté město. Asi se tady teď nežije tak dobře, jako se žilo dřív. Spousta mladých lidí odtud utíká, málokdo tu zůstává.
Jaké jsou podle Vás hlavní problémy/výzvy současného Varnsdorfu a jak by situaci mohli pomoci zlepšit místní obyvatelé?
Vidím problém v lidech, kteří nemají vazby na město. Dále tu není moc kvalitních podniků. Vklad do varnsdorfské kultury vidím například v otcově pivovaru Kocour. Dělá tam akce, ale pravda je, že víc lidí přijede odjinud, varnsdorfských přijde nanejvýš dvacet procent. Budou tlachat a vypisovat se na internetu, ale nepřijdou. Není jednoduché dělat něco pro místní. Stěžují si na vysoké ceny, přitom jsou srovnatelné s okolními podniky podobných kvalit.
Jaký je Váš vztah k Elitce? Pracoval v ní někdo z Vaší rodiny?
V Elitce pracovala velká část mé rodiny, táta, teta, obě babičky a snad i mamka. Vyrůstal jsem v domě naproti Elitce, vedle Elitky jsme si hráli. Nějaké vazby na ni mám.
Proč jste se Elitku rozhodl koupit?
Nebylo mi jedno, že ty budovy chátrají. Inzerát visel na realitce dlouho, bavil jsem se o tom s tátou, který mě v tom podpořil. Původně byla v řešení i budova současných stavebnin, ale nakonec jsme se nedohodli a koupil jsem to bez ní.
Když jste areál koupil, v jakém byl stavu?
Budovy byly ve špatném stavu. Ze všeho nejdřív bylo potřeba opravit střechy, do kterých doslova tekla voda proudem. Tato počáteční investice vyšla zhruba na 2 miliony korun.
Co jste uvnitř továrny našel a jak jste s tím naložil? Mám tím na mysli, zda si nějaké věci odvezl třeba archiv nebo současný majitel Schindlerovy pletárny pan Veselík?
Já jsem přebíral budovy od prodejce a nájemců, s panem Veselíkem jsem nejednal. Po koupi nastal takový zvláštní bod zlomu, koukali jsme na sebe a nevěděli jsme, co je moje a co jejich. Řekl jsem jim, ať vyklidí, co můžou. Bylo tam spousta harampádí. Z věcí, které měly nějakou hodnotu, odvezl něco litoměřický státní oblastní archiv, něco se rozebralo, něco tam ještě zůstalo.
Našel jste Vy sám něco, nějaký předmět, který Vás natolik zaujal, že jste si ho odnesl domů?
Vybral jsem asi dvě přepravky věcí, nějaké fotky a zajímavosti, poháry, možná mezitím jsou i kroniky.
Budovy jsou nyní prázdné, nebo ještě někdo uvnitř pracuje?
Sídlí tam firma Nitod, která vyrábí prostěradla. Nájem jim nechávám za stejnou symbolickou cenu a neplánuji jej v blízké době ukončit.
Loni jsem se zúčastnila akce Rozloučení s Elitkou, které jste v areálu zorganizoval pro bývalé i současné Eliťáky, a akce vzbudila řadu rozporuplných reakcí mezi návštěvníky. Jaký byl záměr akce a jakou jste dostal zpětnou vazbu?
Ty prostory měly zvláštní atmosféru. Vypadalo to tam, jako by tam někdo ještě den předtím byl. Na stole zůstala tužka nebo nedopitá limonáda. Přišlo mi to zajímavé, chtěl jsem lidem dát možnost, ať se podívají, jak to tam vypadá. Spousta lidí byla nespokojená, že se nemohli podívat do všech budov. Pak se to trochu zvrtlo, někdo začal rabovat, někteří lidé lezli na střechu. Ale reakce byly většinou pozitivní.
Elitka by příští rok oslavila 100 let, plánujete něco podobného i příští rok?
Sám nemám v plánu nic, ale jsem všemu otevřen.
Jaké máte plány do budoucna a co byste chtěl v areálu vybudovat? V jakém časovém horizontu?
Areál chceme hlavně propojit generačně. V současné době nechávám vypracovat projekt na rekonstrukci budov v pečovatelský dům, multikulturní centrum a bytový komplex. Co se týče bytů, chceme tu za pomoci moderních technologií vybudovat nové, moderní a úsporné bydlení pro rodiny. Celková užitková plocha bytů by měla být 18 228 metrů čtverečních. Ve Varnsdorfu není životní úroveň, co se týče bydlení, moc dobrá. Chtěli bychom obyvatelům nabídnout něco, co tu není. V multikulturním centru bych chtěl věnovat nějaký prostor historii Elitky. Rád bych, aby byl areál zrekonstruovaný do roku 2030.